Udzielił jej ksiądz kanonik Kazimierz Piasecki. Tydzień wcześniej komunia odbyła się też w Kijewie. Nie wszędzie w maju i czerwcu tradycyjnie drugoklasiści przystąpią do pierwszej komunii. Aż w 15 z 41 polskich diecezji w tym roku komunii nie będzie.
Wielu wiernych nie rozumie dlaczego tak się dzieje i skąd te zmiany. Wszystko z powodu wprowadzenia reformy edukacji, która zakłada, że do szkół powinny pójść sześciolatki. Jeśli tak się stanie to w drugiej klasie będą dzieci siedmioletnie, które mogą nie poradzić sobie z naukami przedkomunijnymi i dlatego Episkopat uznał, że trzeba wyrównać wiek dzieci i w większości diecezji wszyscy pójdą znowu jednocześnie do komunii w 2017 roku. Wprowadzono też zmiany w przygotowaniach do tego sakramentu zalecając, by przystępowały do niego dzieci z klas trzecich.
Pierwsza Komunia Święta jest udzielana zawsze w czasie Mszy Świętej niedzielnej lub w zwykły dzień, poza czasem Triduum Paschalnego. Zwyczajowo przyjętą dolną granicą wieku umożliwiającą pełnię udziału w Eucharystii jest 7 lat. Dotychczas skorzystały z tego dosłownie pojedyncze osoby, bo zwyczajowo przyjęta forma posyłania dzieci w maju do komunii i będące w drugiej klasie, jest bardzo silna.
W tym roku swoiste zamieszanie wokół wieku dopuszczającego do Pierwszej Komunii całkowicie zdetronizowało temat prezentów komunijnych. A są one zgodne z modą. Niegdyś przebojem były telefony komórkowe, następnie laptopy i smartfony, a dziś tablety. Kościół od lat apeluje o rozsądek i zrozumienie znaczenia tego sakramentu, który z winy dorosłych często jest przysłaniany wartościami materialnymi. Zbyt łatwo przebijają się one nad wartościami duchowymi.
EL