Picea - pizza to słowo ma ponad 1000 lat i określa potrawę uwielbianą przez wszystkich na całym świecie i to bez wyjątków. Pierwsze zarysy przyszłej pizzy są już opisywane w starożytności. Egipcjanie wypiekali płaskie okrągłe chleby w specjalnych piecach, które służyły jako podstawa wyżywienia ludności. Kolejne wpisy historyczne kierują nas w stronę Starożytnej Grecji. Grecy wypiekali chlebki, które smarowano oliwą i czosnkiem a następnie posypywano ziołami. W XVI wieku, we Włoszech ciasto z pizzy stanowiło główne i często jedyne pożywienie biedaków. Nie było ono smaczne, jednak pozwalało utrzymać przy życiu.
Najpopularniejszą pizzą, którą objadamy się do dziś jest Margherita, tworzona i konsumowana już w 1889 roku dla królowej Małgorzaty. Specjalnie dla niej stworzona została na kształt i kolory włoskiej flagi. Mamy również w historii pizzy polski akcent. W XVI w. na dworze królewskim Sforzów podczas wieczerzy weselnej królowej Bony z królem Polski Zygmuntem Starym pojawił się okrągły placek przyprawiony serem, mięsem i innymi specyfikami. Wzbudził podziw i uznanie, przypadając młodej parze do gustu.
Dzisiaj nie mamy problemu z dostaniem lub zamówieniem pizzy. Każdy może dostać ją praktycznie od ręki i rozkoszować się jej smakiem. Zatem drodzy czytelnicy, którzy czytacie ten artykuł dziewiątego lutego, wypada mi powiedzieć tylko jedno - Bon Appetit!
Autor: Rafał Czajkowski