Medal Gloria Artis dla historyka

07.09.2014, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Autor opisywanej przez nas najnowszej książki o Dąbiu otrzymał medal Gloria Artis.

Historyk dr Marek Łuczak jest na co dzień aspirantem sztabowym pracującym w wydziale przestępstw przeciwko dziełom sztuki. Na uroczystej inauguracji obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w siedzibie Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie, otrzymał medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Medal został nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przyznany został za jego działalność w dziedzinie odzyskiwania dzieł sztuki, ochrony kultury i dziedzictwa oraz za działalność publicystyczną, związaną z historią regionu i ochroną zabytków.
 
Medal jest odznaczeniem szczególnie prestiżowym, honorującym wybitne zasługi na polu kultury. Laudację wygłosiła wojewódzka konserwator zabytków Ewa Stanecka, która wraz z wicemarszałkiem Wojciechem Drożdżem wręczyli medal w imieniu ministra.
 
   Marek Łuczak pracuje policji od 1999 roku, początkowo w KP Szczecin Nad Odrą, a od 2007 roku w Wydziale Kryminalnym KWP w Szczecinie, gdzie zajął się zwalczaniem przestępczości przeciwko zabytkom oraz dziedzictwu narodowemu. Jest autorem 38 książek dotyczących historii i zabytków Szczecina i Pomorza Zachodniego, licznych artykułów dotyczących zwalczania przestępczości przeciwko zabytkom oraz dwóch wydań publikacji „Policja w walce o zabytki”. W 2008 roku za swoją pracę otrzymał złotą odznakę „Za Opiekę nad Zabytkami”, nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2010 roku srebrną Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego, nadaną przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego. W 2012 roku odznaczony został brązowym medalem „Za Długoletnią Służbę”, nadanym przez Prezydenta RP za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych. Dr Markowi Łuczakowi serdecznie gratulujemy!
 
EL
                                                                                                                             
 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.145.53.35). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.