Wybudowany z inicjatywy społeczeństwa, od razu stał się miejscem osiedlowych spotkań i kulturalnego życia dzielnicy. – Początkowo chcieliśmy tylko świetlicy, która stała by się miejscem zebrań i spotkań z mieszkańcami – wspomina Mieczysław Czerepowicki inicjator budowy domu kultury w Dąbiu. Władze miejskie poparły propozycje budowy domu kultury, ale od razu zastrzegły, że połowa funduszy musi pochodzić od strony społecznej – wspomina pan Mieczysław. Pod koniec lat 50-tych i na początku lat 60-tych ludzie lubi się bawić na zabawach tanecznych, niekoniecznie w lokalach gastronomicznych bo nie wszystkich było na nie stać. Myśmy mieli takie miejsce zwane „dechami” na terenie boiska KS Orzeł przy ulicy Toruńskiej, gdzie odbyło się ponad 50 zabaw tanecznych zorganizowanych przez Komitet budowy domu kultury. – W ciągu półtora roku zebraliśmy 2,5mln złotych czyli połowę wymaganej kwoty – mówi Mieczysław Czerepowicki. Można więc śmiało powiedzieć, że mieszkańcy Dąbia dosłownie wytańczyli sobie osiedlową świetlicę. Niemal zaraz po oddaniu domu kultury do użytku, została zatrudniona kierowniczka, z którą ustalono, że zostanie zakupionych 10 akordeonów do nauki gry na tym instrumencie przez dzieci. – Akordeony zakupiono, rozpoczął się kurs ale zaraz dotarły do osiedlowego samorządu wieści, że dom kultury zażądał odpłatności za prowadzenie nauki – wspomina pan Mieczysław. Tak nas to zdenerwowało, że postanowiliśmy zabrać dane przez nas akordeony i rozdać je szkołom na Prawobrzeżu. Tak też się stało.
MOK obchodzi więc złoty jubileusz. W tym czasie przeżywał wzloty i upadki. Pomyślany jako osiedlowa świetlica, ze względu na ciasnotę, nie do końca się sprawdzał do prowadzenia masowych imprez bądź dużych kół zainteresowań. Rozgęszczenie w pracowniach przyszło z chwilą oddania ponad 15 lat temu do użytku Klubu Delta, który znalazł miejsce w pomieszczeniach po dawnym Kinie „Przyjaźń”. Można powiedzieć, że tu zaczęto prowadzić zajęcia z młodzieżą, a przy ulicy Goleniowskiej w MOKu zajęcia z dziećmi i młodszą młodzieżą.
Z okazji jubileuszu, MOK przygotowuje film dokumentujący historię i pracę domu kultury. Jak zapowiedział Andrzej Oryl obecny dyrektor MOK, przygotowywany jest też duży koncert dla mieszkańców, w którym zaprezentują się członkowie zespołów i kół działających przy MOK.
O wszystkim będziemy na bieżąco informować, a już teraz z okazji złotego jubileuszu składamy gratulacje i życzymy dalszych owocnych lat działalności.
EL