Książki łączą Europę

29.12.2016, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

W ramach świętowania dziesiątej rocznicy zawarcia Partnerstwa Odra uczniowie ZS nr 2 zostali zaproszeni do niemiecko-polskiego projektu "Nachhaltige BücherboXX".

Książki łączą Europę to główne hasło, które przyświeca idei przekształcenia nieużywanej budki telefonicznej w użyteczną biblioteczkę uliczną, w której dodatkowo będzie możliwość naładowania telefonów, smartfonów itp. Troje naszych kolegów - Bartosz, Dawid i Dominik,  którzy uczą się zawodu technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej w Zespole Szkół nr 2 w Szczecinie, uczestniczyło w warsztatach, których celem był montaż przewodów i urządzeń tworzących instalacje elektryczną (zasilanie oświetlenia, gniazdka USB oraz podświetlanego napisu)
i fotowoltaiczną (produkcja prądu z wykorzystaniem energii słonecznej). Warsztaty odbywały się w Berlinie i były prowadzone przez p. Rudolfa Wachsmutha i p. Norberta Hoffmanna.  

Celem projektu jest popularyzacja czytelnictwa, ochrona  środowiska, jak i energia odnawialna.  Pod uwagę brano nie tylko względy środowiskowe (recykling nieużywanych budek), ale także aspekty kulturalne i polityczne (spotkania naszych uczniów z niemieckimi, wizyta biblioteczki w miastach Partnerstwa Odra), jak i współpracę z przyszłymi użytkownikami ulicznych biblioteczek i propagowanie idei czytelnictwa oraz "bookcrossingu". Dla  Bartosza, Dawida i Dominika  to głównie rozwój kompetencji zawodowych i językowych.  Podkreślić też należy, że w projekcie biorą udział uczniowie innych zawodów jak technik konstrukcji metalowych, stolarz, cieśla, szklarz, malarz, lakiernik, elektromechanik, instalator urządzeń OZE, a także projektant produktu, logistyk i transportowiec.  Każdemu z nich przypada częściowa rola w tworzeniu ulicznej biblioteczki. Nasza grupa pracowała jako pierwsza. W następnych  tygodniach do działania przystąpią kolejne zespoły.

Z niecierpliwością czekamy na końcowy efekt. Budka z książkami ma docelowo wędrować przez miasta, które brały udział w projekcie. Każdy zainteresowany będzie mógł wypożyczyć książkę lub czytać ją na ławce, stanowiącej część konstrukcji.

ARu    Zespół Szkół Nr 2

 

W Szczecinie budka pojawi się prawdopodobnie w lutym.

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.233.232.160). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.