Wprawdzie w Szczecinie jest o wiele lepiej niż w innych dużych miastach na południu Polski, ale nie znaczy, że problem zanieczyszczenia powietrza nie występuje. Na Prawobrzeżu można sprawdzić jego stan klikając na link http://aqicn.org/city/poland/szczecinie/szczecin-ul.-andrzejewskiego/pl/ gdzie podawane są aktualne stany ze stacji monitorującej przy ulicy Andrzejewskiego na Majowym. Dużą akcję sprawdzania stanu przewodów kominowych i pieców zapowiedział ZBiLK. Rutynowe prace, poprawią bezpieczeństwo mieszkańców i pozwolą m.in. ustalić przyczyny ewentualnego wadliwego działania pieców węglowych.
Kontrole przewodów kominowych i wentylacyjnych będą wykonywane przez trzy przedsiębiorstwa kominiarskie. Działania pozwolą na określenie sprawności przewodów kominowych, wentylacyjnych oraz podłączeń i możliwości ich bezpiecznego użytkowania. Oprócz wykonywania kontroli przedsiębiorstwa wykonają także rutynowe czyszczenia przewodów kominowych. Kontrole pozwolą również ustalić przyczyny ewentualnego wadliwego działania pieców węglowych. Co ważne, naprawa usterek pieców leży po stronie najemców, łącznie z wymianą ich zużytych elementów. Jednak osoby, które z różnych przyczyn nie są w stanie dokonać napraw powinny zgłosić usterki w administracji rejonowej ZBiLK. Kontrole stanu technicznego przewodów kominowych w tym i przyszłym roku kosztować będą 1mln 200 tys. zł.
Szczecin przystąpił w 2014 r. do ogólnopolskiego programu Kawka. Umożliwia on poprawę jakości powietrza w mieście. Dzięki niemu można otrzymać dotacje np. na wymianę pieca węglowego na bardziej ekologiczny lub przyłączyć się do sieci miejskiej. Do tej pory w ramach programu zostało zlikwidowanych ponad 800 pieców węglowych w Szczecinie. Do końca 2018r zarządcy komunalni planują likwidację pieców i podłączenie do ogrzewania z miejskiej sieci ciepłowniczej 42 budynków. Prace pochłoną niespełna 17mln zł.
EL