Przesłana przez magistrat iformacja na temat zakątków kajakowych w Dabiu jest tego dobrym przykładem. Pięć zakątków kajakowych powstanie na terenie Sadlińskich Łęgów w Dąbiu. Miasto ogłosiło przetarg na projekt i prace budowlane, w ramach których powstanie tzw. Zespół przyrodniczo-rekreacyjny „Przylądek Czterech Szkieletów”. Termin nadsyłania ofert mija 14 grudnia br. W ramach inwestycji powstanie pięć zakątków kajakowych:
Zakątek Jeziorna - zlokalizowany będzie na terenie Sadlińskich Łęgów w rejonie ul. Jeziornej, ok.200m od ujścia strugi Chełszcząca do jeziora Dąbie. Przeznaczony będzie zarówno dla kajakarzy jak i użytkowników ścieżek rowerowo - rolkowych. Zakątek zostanie zaprojektowany w charakterze „leśnego parkingu” – jako miejsce otwarte z zadaszonymi ławami do siedzenia, usytuowanymi przy placu manewrowym przeznaczonym na potrzeby rozładunku sprzętu wodnego – kajaków, a także jako punkt krótkiego wypoczynku dla użytkowników tras rowerowo – rolkowych. W części wodnej wprowadzone zostaną elementy umożliwiające wodowanie kajaków (slip) oraz usytuowany zostanie pomost cumowniczy dla kajakarzy. Zakątek przeznaczony będzie do cumowania do 4 kajaków.
Zakątek Płońska Kępa - zlokalizowany będzie w części wodnej, przybrzeżnej cypla Płońska Kępa. Niedostępny od strony lądowej. Przeznaczony będzie dla użytkowników małych jednostek pływających – głównie dla kajakarzy. Zaprojektowany zostanie w charakterze „leśnego parkingu” – jako miejsce krótkiego wypoczynku na szlaku wodnym, w formie pomostu cumowniczego.
Elementy wyposażenia zakątka:
- pomost cumowniczy usytuowany prostopadle do nurtu wody,
- zadaszony stół z siedziskami,
- tablica informacyjna, tablica pamiątkowa, oznakowanie nawigacyjno -informacyjne,
- drabinka zejściowa do wody,
Zakątek przeznaczony będzie do cumowania do 8 kajaków.
Zakątek Sadlińskie Łęgi - zlokalizowany będzie w części przybrzeżnej jeziora Dąbie, najdalej na północ wysuniętego cypla Sadlińskie Łęgi. Będzie niedostępny od strony lądowej. Przeznaczony dla użytkowników bardzo małych jednostek pływających – kajakarzy. Zostanie zaprojektowany o charakterze „leśnego parkingu” – jako miejsce krótkiego wypoczynku na szlaku wodnym, w formie pomostu cumowniczego.
Elementy wyposażenia zakątka:
- pomost cumowniczy usytuowany prostopadle do nurtu wody ,
- pomost dojściowy,
- pomost rekreacyjny,
- zadaszony stół z siedziskami,
- tablica informacyjna, tablica pamiątkowa, oznakowanie nawigacyjno - informacyjne.
- drabinka zejściowa do wody.
Zakątek przeznaczony będzie do cumowania do 8 kajaków.
Zakątek Trzebuskie Łęgi - zlokalizowany będzie w części północnej rejonu Sadlińskich Łęgów, nieopodal granicy administracyjnej miasta Szczecin z gminą Goleniów. Przeznaczony będzie zarówno dla kajakarzy jak i użytkowników ścieżek rowerowo - rolkowych. W części lądowej zostanie zaprojektowany w charakterze leśnego parkingu – jako miejsce krótkiego wypoczynku z wydzieloną częścią rekreacyjną. Dostępny będzie od strony wodnej i lądowej; usytuowany z uwzględnieniem uwarunkowań naturalnych, w miejscu istniejącej „dzikiej plaży” wykorzystywanej przez okolicznych mieszkańców od wielu lat. W części wodnej znajdzie się pomost cumowniczy dla kajakarzy. Zakątek przeznaczony będzie do cumowania do 8 kajaków.
Zakątek Chełszcząca - zlokalizowany będzie na terenie Sadlińskich Łęgów w rejonie wału przeciwpowodziowego, ok. 200m ma północ od ujścia do jeziora Dąbie strugi Chełszcząca. Przeznaczony będzie zarówno dla kajakarzy jak i użytkowników ścieżek rowerowych. Zaprojektowany zostanie w charakterze „leśnego parkingu” – jako miejsce krótkiego wypoczynku z wydzielonym miejscem na ognisko. Zakątek przeznaczony będzie do cumowania do 8 kajaków.
Termin wykonania przedmiotu zamówienia: 260 dni kalendarzowych od dnia podpisania umowy, w tym 125 dni kalendarzowych od dnia podpisania umowy na wykonanie dokumentacji projektowej wraz z przygotowaniem wniosku o zgłoszeniu robót nie wymagających pozwolenia na budowę.
Projekt pn. Zespół przyrodniczo-rekreacyjny „Przylądek Czterech Szkieletów” współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.
Foto archiwum