Jest (formalnie) Strefa w Szczecinie

19.08.2013, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Po miesiącach oczekiwania w niepewności, wreszcie Rada Ministrów RP podjęła decyzję o rozszerzeniu granic Kostrzyńsko-Słubickiej i Mieleckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o tereny w Szczecinie – poinformował o tym Janusz Piechociński wicepremier i minister gospodarki, który odwiedził nasze miasto.

Łącznie chodzi o 58 hektarów, na których zatrudnienie znajdzie około 2 tysiące osób. – Zależy nam na tym, aby za tymi decyzjami poszły kolejne - mówił wicepremier Janusz Piechociński. Poszerzenie stref powoduje, że ruszą inwestycje firmy Teleyard, która na Skolwinie będzie produkować duże konstrukcje stalowe. Z kolei na wyspie Gryfia inwestycję zapowiada firma KSO, produkująca podstawy morskich elektrowni wiatrowych. Po wczorajszej decyzji Rady Ministrów łączna powierzchnia terenów objętych statusem specjalnej strefy ekonomicznej w Szczecinie wynosić będzie ponad 130 ha. Decyzja o powiększeniu SSE dotyczy także terenów na Prawobrzeżu. Wcześniej na terenie miasta działała już podstrefa SSE Euro - Park Mielec, którą objętych zostało 73 ha terenów znajdujących się w 4 lokalizacjach: ul. Struga (obecnie W. Szymborskiej), ul. Lubczyńska - Kniewska oraz Trzebusz i Dunikowo. W 2012 roku sprzedano 3 tereny inwestycyjne zlokalizowane przy ulicy Szymborskiej (rejon ulicy Struga) o łącznej powierzchni 4,6 ha.
• Firma Garo Polska, jako pierwsza w Szczecinie - w marcu 2012 r. otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności na terenie SSE. Na nabytej działce inwestycyjnej o powierzchni 1,19 ha położonej w rejonie ul. Struga wybudowała zakład produkujący wyroby elektrotechniczne. Całość inwestycji wyniosła ok. 7 mln złotych. Spółka Garo Polska działa od 2010 roku (wchodzi w skład szwedzkiej Grupy Garo). Firma docelowo zatrudni 120 osób. W Szczecinie są produkowane m.in. stacje do ładowania samochodów elektrycznych, stacje do ogrzewania postojowego oraz panele dystrybucyjne energii elektrycznej..
• Drugim inwestorem w szczecińskiej SSE jest spółka Sanger Metal Sp. z o.o. ze Szczecina, która w rejonie ul. Struga nabyła działkę o powierzchni ok. 5 tys. m2. Firma specjalizuje się w produkcji wszelkiego rodzaju urządzeń służących do podnoszenia i zabezpieczania ładunków. Na nabytej nieruchomości planuje budowę hali produkcyjnej o powierzchni 2500 m2 z częścią biurową i socjalną. Wartość planowanych nakładów to ok. 4 mln zł. Firma do 2016 roku zamierza zatrudnić około 50 osób. Początek działalności w nowym zakładzie produkcyjnym przewidziano na połowę 2014 r.
• We wrześniu 2013 planuje zakończyć inwestycję trzeci i największy spośród firm w SSE inwestor, który nabył działkę na terenach SSE w rejonie ul. Struga. Jest nim szczecińska spółka HKL Dekoracja Okien Sp. z o.o. Na terenie blisko 3 hektarowym zamierza postawić halę produkcyjną o powierzchni 8 000 m2 i dwukondygnacyjny budynek biurowo-socjalny o powierzchni 800 m2. Spółka planuje przeznaczyć na inwestycję ok. 15 mln zł i zatrudnić do 2016 r. ponad 180 osób. Przedsiębiorstwo wprowadzi pierwszy na krajowym rynku innowacyjny system automatyki budowlanej dopasowany do specyfiki branży wewnętrznych przesłon okiennych.

Łącznie na niewielkim terenie SSE o powierzchni ok. 4,6ha wartość planowanych nakładów wyniesie około 26 mln zł i zatrudnionych będzie około 350 osób.


EL

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (44.200.140.218). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.