Jak zachować się podczas burzy?
03.08.2012, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy2 sierpnia nad Prawobrzeżem przeszły nawałnice. Zalane zostały chodniki i jezdnie, połamane drzewa. Gwałtowne burze są coraz częstszym zjawiskiem pogodowym. Przypominamy jak się wówczas zachować.
2 sierpnia o godz. 17:50 – najpierw silne grzmoty rozdzierające niebo, błyskawice, potem ulewa i grad. Burza trwała około 15 minut, potem rozjaśniło się, ale o 19:02 z nieba znów zaczęły lecieć strumienie wody i lodu. Nawałnice z przerwami przechodziły przez cały wieczór i w nocy. Zalana została ul. Struga pod wiaduktem, co uniemożliwiło przejazd pojazdów.
Pioruny budzą w nas strach. Pojedyncze uderzenia pioruna to 125 mln woltów elektryczności - wystarczająco, by zasilić 100-watową żarówkę przez ponad 3 miesiące lub, by poważnie zranić, a nawet zabić człowieka. Co robić, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas burzy?
• Zostań w domu lub udaj się do obiektu zamkniętego! Jeśli usłyszysz grzmot pioruna, nie wychodź na zewnątrz jeśli to nie jest konieczne. Zamknij okna.
• Trzymaj się z dala od rzeczy, które przewodzą prąd. Do nich należą m.in. kaloryfery, rury metalowe, zlewy kuchenne, telefony, itp.
• Nie używaj urządzeń elektrycznych podłączanych do gniazdka elektrycznego, takich jak telefonu stacjonarnego, suszarki do włosów, elektrycznych szczoteczek do zębów czy elektrycznych maszynek do golenia. Jeśli piorun uderzy w dom, te urządzenia mogą ulec przepaleniu, a co gorsza przenieść ładunek elektryczny na ciebie. Odłącz więc z prądu wszystkie urządzenia elektryczne.
• Nie korzystaj z kąpieli w wannie lub pod prysznicem.
• Gdy podróżujesz samochodem, nie wysiadaj z pojazdu. Samochód jest świetną ochroną przed uderzeniem pioruna.
• Nie używaj metalowych przedmiotów, gdy jesteś na zewnątrz (np. parasol, rower, wędka, kij golfowy, itp.), odejdź jak najdalej od metalowych urządzeń, gdyż te przyciągają wyładowania elektryczne.
• Wyjdź z wody. Dotyczy to również opuszczenia łodzi. Nie spaceruj po plaży.
• Jeśli jesteś na dworze, szukaj schronienia przed piorunami. Budynki są najlepszym schronieniem, lecz jeśli w najbliższej okolicy nie ma budynków, możesz się schować w jaskini, rowie lub wąwozie. Drzewa nie są dobrą osłoną - przyciągają one pioruny.
• Jeśli nie możesz znaleźć schronienia, unikaj najwyższych obiektów w okolicy. Jeśli w pobliżu znajdują się tylko pojedyncze drzewa, staraj się nie wstawać, schyl się i oddal się na odległość dwukrotnie większą niż wysokość drzew.
Tekst i foto: Alicja Kowalska