Wykorzystuje się tu ciepło odpadowe, które powstaje przy chłodzeniu generatora. Agregat prądotwórczy zakupiono w Austrii i działa już półtora roku. Ciepłownia Sąsiedzka może wyprodukować prąd dla ponad 2 tysięcy gospodarstw domowych.
Ciepłownia w Podjuchach jest opalana gazem ziemnym. Produktem podstawowym jest energia elektryczna, którą generuje silnik. Produktem ubocznym z chłodzenia silnika jest ciepło i ono właśnie zamiast się marnować, jest odprowadzane z jednostki kogeneracyjnej i podgrzewa wodę sieciową, która trafia do mieszkańców Podjuch. Jest to tak zwane ciepło odpadowe. W tradycyjnych elektrowniach przy produkcji energii elektrycznej jest tracone ponad 50% energii zawartej w paliwie – są to głównie straty ciepła do otoczenia (woda/powietrze). Elektrociepłownia w Podjuchach wykazuje tylko 13%. strat, bo reszta jest zamieniana na prąd lub ciepło. To znakomity wynik! – Generator pracuje znakomicie, a osiągane wyniki są nawet lepsze od wcześniej zakładanych parametrów – mówi Danuta Misztal rzecznik prasowy Szczecińskiej Energetyki Cieplnej.
Energia produkowana w Podjuchach może zasilić niewielkie miasteczko, jest jej tyle, by zasilić całe Podjuchy. W ciągu roku SEC jest w stanie zaopatrzyć w prąd ponad 2 tys. gospodarstw domowych. Odbiorcami są (i mogą być) zakłady i różne firmy, trzeba się w tej sprawie skontaktować z SECem, wystarczy wejść na stronę internetową.
SEC traktuje instalację generatora w Podjuchach jako poligon doświadczalny. Możliwe, że w przyszłości większy generator będzie zainstalowany w Ciepłowni Dąbska. – Jednak to przyszłość, gdyż zaledwie pięć lat temu „Dąbska” przeszła dużą modernizację i nadal jest opalana węglem. Być może z czasem zostanie rozważona kwestia instalacji generatora.
Prąd wyprodukowany w Podjuchach jest zużywany przede wszystkim na potrzeby SEC, ale nadwyżkę firma sprzedaje do sieci. Nie trzeba dodawać, że produkcja energii elektrycznej wraz z odzyskiem ciepła z silnika jest produkcją proekologiczną.
EL