Ekoporty czekają na odpady

08.10.2013, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Co zrobić z opakowaniami po chemii gospodarczej jaką używamy w domach, gdzie oddać puste puszki po farbach, lakierach czy olejach silnikowych?

A jak zagospodarować suchy chleb czy zużyte świetlówki kompaktowe, zwane też energooszczędnymi. Odpowiedź jest prosta, należy je bezpłatnie oddać do Ekoportu czyli punktu zbioru odpadów problemowych. Mamy ich w Szczecinie pięć. Mieszkańcy za darmo, a firmy według cennika mogą w nich zostawić tzw. odpady problemowe i niebezpieczne. Co oprócz już wymienionych rzeczy  przynosimy do Ekoportów? – Możemy dostarczać: baterie, akumulatory, świetlówki, przeterminowane lekarstwa, opony, przepracowane oleje, zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne, farby, chemikalia (farby, kleje, lakiery, środki ochrony roślin), makulaturę, folię i opakowania plastikowe po chemii gospodarstwa domowego. Tu również oddajemy odpady tekstylne (w tym stare dywany i wykładziny), tonery do drukarek i kopiarek, nośniki danych, bioodpady drewniane i zielone (trawa, liście, gałęzie, drewno), meble nietapicerowane z drewna i materiałów z przeróbki drewna, a także wspomniany suchy chleb – niemal jednym tchem wymienia pracownik Ekoportu przy ulicy Helskiej w Dąbiu. Warto pamiętać, że obierki ziemniaczane trafiają do ogólnych pojemników na odpady komunalne i nie trzeba je wozić do Eksportów. Do ogólnego pojemnika trafią też butelki plastikowe po oleju jadalnym i połamane krzesła plastikowe oraz zepsute zabawki. Nie wrzucamy ich do pojemników przeznaczonych na plastik, gdyż są one wykonane z zupełnie innego rodzaju tworzywa. Pamiętajmy, że butelki plastikowe po napojach i wodzie tzw. PETy powinny być zgniecione i pozbawione plastikowej obrączki po zakrętce. Jeśli nam się trafi szkło ze stłuczonej szyby lub lustra, a także ze zbitej szyby w drzwiach, nie wyrzucamy go do pojemników na szkło – tu trafiają wyłącznie opakowania szklane, lecz wyrzucamy je do ogólnego pojemnika na odpady. Opakowania wielowarstwowe czyli kartoniki po mleku, śmietanie, maślance, napojach i sokach, wyrzucamy do pojemnika oznaczonego jako papier. Jeśli robimy większy remont w domu, zbijamy stare kafelki, wymieniamy regipsy czy zdzieramy stare tapety, na takie odpady trzeba zamówić pojemnik na odpady budowlane, który firma wywozowa podstawi pod wskazany adres.

Oto wykaz Ekoportów w Szczecinie, wszystkie są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 9,00 do 17,00, a w soboty od 9,00 do 13,00:

ul. Dworska (Plac Słowińców). ul. Gdańska – Międzyodrze, ul. Firlika 31. Drzetowo-Grabowo, ul. Helska za stacją Orlen Dąbie, ul. Kołbacka (róg ul. Przyszłości). Płonia.

Miasto planuje otwarcie kolejnych Eksportów po obu stronach Odry. Dodajmy, że podlegają one Zakładowi Usług Komunalnych, który coraz bardziej chwali szczecinian za rosnącą świadomość ekologiczną. ZUK nie kryje zadowolenia, że do PZOP trafia coraz więcej starych leków, zużytych komputerów oraz monitorów i telewizorów. Na uwagę zasługuje fakt, że w Eksportach jest czysto, panuje porządek, teren jest ogrodzony i nadzorowany.

EL

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.136.233.213). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.