Dzieci na „oparzeniówce”

22.10.2021, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Coraz więcej dzieci trafia na dziecięcy oddział leczenia oparzeń Szpitala Zdroje. Oddział wsparła nowoczesnym sprzętem Fundacja WOŚP.

To był rekordowy miesiąc w historii dziecięcego Centrum Leczenia Oparzeń pod względem liczby hospitalizowanych pacjentów. Spośród 70 dzieci, które w tym roku trafiły do szpitala „Zdroje” z powodu oparzeń, aż 15 przyjętych zostało właśnie we wrześniu. U jedenastu z nich lekarze musieli przeprowadzić przeszczepy skóry. Podczas zabiegów operacyjnych wykorzystano nowe urządzenia przekazane przez Fundację WOŚP. Orkiestra już po raz kolejny w tym roku wsparła placówkę w Zdrojach. Tym razem wartość przekazanego sprzętu to ponad pół miliona złotych. Tylko we wrześniu do CLO szpitala „Zdroje” trafiła rekordowa liczba 15 oparzonych dzieci. Wśród nich sześcioro rocznych maluchów i siedmioro dwulatków. Te dramatyczne dane są doskonałym odzwierciedleniem statystyk prowadzonych przez zespół oparzeniówki, które pokazują, że blisko 90% pacjentów Centrum stanowią dzieci między 1. a 5. rokiem życia, które trafiają do szpitala z powodu oparzeń spowodowanych wylaniem na siebie gorącego płynu. We wszystkich tych przypadkach do urazu dochodzi w obecności opiekunów dziecka, którzy nie dochowali należytej staranności w sprawowaniu opieki nad maluchem.

Ciężkie oparzenia u dzieci niemal zawsze wiążą się z koniecznością przeprowadzenia przeszczepu skóry. Taki zabieg polega na chirurgicznym wycięciu uszkodzonych tkanek i przeszczepieniu w to miejsce płatów zdrowej skóry. Przyspiesza to proces gojenia, a jednocześnie ogranicza powstawanie blizn i przykurczów. Do pobrania zdrowego fragmentu naskórka lekarze wykorzystują dermatomy elektryczne, które umożliwiają bardzo precyzyjne ustawianie grubości wycinanych warstw skóry. Przy rozległych oparzeniach stosują też dermatomy z siatkownicą, przez które niczym w maglu „przepuszcza się” pobraną skórę. Ta, dzięki odpowiednim nacięciom, istotnie zwiększa swoją powierzchnię i umożliwia pokrycie proporcjonalnie większych obszarów ran oparzeniowych.

Dermatomy to jedne z najważniejszych urządzeń wykorzystywanych w centrach leczenia oparzeń. Szpital „Zdroje” otrzymał od Fundacji WOŚP aż trzy zestawy takich aparatów. To ogromne wsparcie, nie tylko finansowe. Dzięki nim specjaliści z Centrum Leczenia Oparzeń mogą przeprowadzać w ciągu dnia nawet kilka zabiegów operacyjnych, kolejno po sobie, bez konieczności oczekiwania na ich wysterylizowanie.  Dermatomy to nie jedyne urządzenia, bez których udzielenie pomocy ciężko oparzonym pacjentom nie byłoby możliwe. Zabiegi takie jak przeszczepy skóry wymagają podania małym pacjentom znieczulenia. I także w tym zakresie Centrum mogło liczyć na pomoc Fundacji WOŚP. W pakiecie urządzeń przekazanych przez Orkiestrę dla szpitala „Zdroje” znalazł się również nowoczesny aparat do znieczuleń oraz aparat USG z dopplerem. Wszystkie otrzymane urządzenia stanowią nieocenione wsparcie pracy zespołu specjalistów, pozwalając otoczyć oparzone dzieci jeszcze lepszą opieką, a także zwiększając ich bezpieczeństwo.

 

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.139.108.99). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.