Czwartki z filmem w Delcie

29.11.2020, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Cielawą propozycję dla miłośników Melpomeny ma dąbski Klub Delta.

Pandemia nie odpuszcza i zdaje się, że w tym czasie apetyt na spotkania z kinem wzrasta. Klub Delta ma więc dla widzów coś na ząb – wracają „Czwartki z dobrym filmem”, choć w innej formule. Filmowa końcówka roku w Klubie Delta w Dąbiu to cykl trzech polskich dokumentów, starannie wyselekcjonowanych przez Krzysztofa Spóra – krytyka filmowego, którego szczecinianie mogą kojarzyć z bloga „Spór w kinie” (sporwkinie.blogspot.com). Wybrane obrazy łączy coś jeszcze – wszystkie poświęcone są artystkom lub artystom i wszystkie można obejrzeć bezpłatnie w Internecie.
 
Co więc daje od siebie Klub Delta?
- Przede wszystkim obejrzeliśmy je i wiemy, że warto. A dodatkowo chętnie Wam o nich opowiemy i wprowadzimy w odpowiedni nastrój przed seansem – zapowiada Kinga Rabińska. Wprowadzenie to w wykonaniu Krzysztofa Spóra będzie można obejrzeć online – na stronie (klubdelta.pl) i profilu na Facebooku instytucji. Bo o ile filmy świetnie się ogląda, to jeszcze lepiej się o nich rozmawia. Organizatorzy zachęcają do posłuchania tych opowieści przed obejrzeniem, bo w ramach wprowadzenia podane zostaną też wszystkie potrzebne linki do platform, na których można znaleźć polecane filmy.
Himilsbach i Młynarski
Za nami spotkanie z Danutą Szaflarską w filmie „Inny świat” Doroty Kędzierzawskiej (dostępne do odtworzenia na FB, YT i www Klubu Delta), a już 3 grudnia (czwartek) o godz. 17.00 Klub Delta zaprasza na spotkanie z Krzysztofem Spórem i opowieścią o filmie „Himilsbach. Prawdy, bujdy, czarne dziury” w reżyserii Stanisława Manturzewskiego i Małgorzaty Łupiny. To dokument z elementami fabularnymi o Janie Himilsbachu, pisarzu, aktorze charakterystycznym, scenarzyście, kamieniarzu i marynarzu. Z całej tej mozaiki wyłania się „życiorys poszlakowy” – jak nazywa swój film autor scenariusza i reżyser.
 
Z kolei 17 grudnia o tej samej godzinie będzie można zapoznać się z wprowadzeniem do filmu „Młynarski. Piosenka finałowa” w reżyserii Alicji Albrecht. Ten film to ostatnia, bardzo osobista, ale równocześnie taktowna i dyskretna rozmowa Wojciecha Młynarskiego z reżyserką, która odbyła się niedługo przed śmiercią muzyka. Twórczyni obrazu zestawia dużą porcję nieznanych dotąd archiwaliów z nagranymi współcześnie wywiadami z samym Młynarskim, a także jego rodziną i współpracownikami, w tym z Januszem Gajosem, Krystyną Jandą, Krzysztofem Materną, Ewą Bem, Ireną Santor czy Januszem Głowackim.
Udział jest bezpłatny.
 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.149.238.1). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.