Wszystko z powodu remontu torowisk od ulicy Energetyków do Basenu Górniczego. Przetarg wygrał Energopol Szczecin, który zaoferował najkorzystniejszą ofertę na modernizację torowiska. Swoje prace wycenił na ponad 79mln złotych. Po remoncie tramwaje i autobusy będą mieć wspólne przystanki. To nie wszystkie czekające nas nowości. Sam Most Długi nie jest objęty planowanymi robotami, ale zostanie wykonana śluza dająca priorytet pojazdom komunikacji miejskiej zarówno tramwajom jak i autobusom wjeżdżającym na Most Długi od strony ul. Energetyków.
Jak zapowiedzieli przedstawiciele spółki Tramwaje Szczecińskie, od chwili podpisania umowy wykonawca będzie mieć dokładnie 270 dni na zrealizowanie zadania. Jeśli zostanie zatwierdzony plan organizacji ruchu, umowę będzie można podpisać na przełomie maja i czerwca, a wykonawca mógłby wjeść na plac budowy w lipcu. To wariant optymistyczny bo policja zgłosiła zastrzeżenia do przedłożonych planów zmiany organizacji ruchu. Według policji, nie spełniają one wymogów formalnych. Dokumentacja nie posiada pełnego opisu technicznego, między innymi nie zawiera projektów sygnalizacji świetlnych ani parametrów geometrii dróg. Brakuje też powiązania projektowanej organizacji ruchu z istniejącą, i brakuje przedstawienia organizacji ruchu na skrzyżowaniach dróg. Policja zwraca też uwagę, że powiązanie przystanków tramwajowych i autobusowych we wspólne węzły przystankowe, przy obowiązującej dopuszczalnej do 70km/h prędkości, każdy wyjazd z przystanku stwarzać będzie poważne zagrożenie wypadkowe.
Usunięcie tych mankamentów da zielone światło do rozpoczęcia inwestycji. Obejmie ona remont prawie 8,3km toru pojedynczego, a także modernizację sieci trakcyjnej wraz z przebudową pętli na Basenie Górniczym.
Przez prawie 9 miesięcy pasażerów czeka zmiana organizacji ruchu, podróż do centrum autobusami, a kierowcy z pewnością napotkają na różne ograniczenia i utrudnienia.
EL