Co wisi w powietrzu?
26.06.2012, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowyNa pytanie, co wisi w powietrzu kilka dni temu próbowali odpowiedzieć uczniowie Gimnazjum nr 35 w Załomiu podczas XII Sesji Naukowej pod jakże tajemniczym tytułem „Co wisi w powietrzu”. W trakcie trwania sesji uczniowie dowiedli, że to, co wisi w powietrzu, może niepokoić.
Sesja była podsumowaniem pracy kół fizyko–chemicznych działających w szkole. W trakcie całorocznych badań w szkolnym laboratorium oraz w trakcie doświadczeń prowadzonych poza szkołą młodzi naukowcy badali skład powietrza, jego zanieczyszczenie zajmowali się też zanieczyszczeniem gleby i wód. Aby zrealizować doświadczenia uczniowie odwiedzili Elektrociepłownie "Pomorzany", gdzie dowiedzieli się o zasadzie jej działania. Badali też wpływ elektrociepłowni na środowisko naturalne oraz na organizmy żywe np. drzewa, liście, trawy. W ciągu całego roku prowadzili doświadczenia na temat wpływu spalin na zdolność kiełkowania roślin. W tych doświadczeniach wykazali daleko idącą degradację środowiska naturalnego przez spaliny samochodowe. Podczas sesji naukowej, która odbyła się kilka dni temu uczniowie w formie referatów, prezentacji multimedialnych oraz doświadczeń laboratoryjnych przedstawili wyniki swoich badań, które jednoznacznie wskazują na coraz bardziej zatrute otaczające nas środowisko naturalne. W trakcie badań naukowcy z Załomia odwiedzili też oczyszczalnię ścieków, gdzie obserwowali proces oczyszczania wody prowadzili też obserwację zanieczyszczeń wód w rzekach i zbiornikach wodnych.
Sesja naukowa, która od lat organizowana jest w Załomiu to oczywiście podsumowanie całorocznej pracy, jednak jej ważną częścią są wymierne wyniki badań, które przydają się na lekcjach fizyki, biologii czy chemii. Wyniki badań uczniowie prezentowali swoim koleżankom i kolegom z gimnazjum, jak i uczniom Szkoły Podstawowej nr 39 z Załomia.
Opiekunkami grup naukowych są: nauczycielka biologii i chemii Izabela Matławska oraz nauczycielka fizyki Justyna Krzyżak.
Gratulujemy pomysłu !
Tekst i foto Andrzej Wiśniewski