Cłowy zżera rdza

31.05.2016, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Awaria Mostu Cłowego oznacza spore kłopoty komunikacyjne, być może nawet wielomiesięczne!

Zanosi się, ze potrwają nawet kilka miesięcy. Nikt nie jest w stanie określić kiedy przeprawa zostanie udostępniona w całości dla ruchu. W najbliższych dniach przeprawa przejdzie generalny przegląd. Od 30 maja do odwołania zostaje zamknięty przejazd w kierunku Dąbia. W kierunku centrum odostępniona jest jedna nitka tylko dla aut o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony i dla komunikacji miejskiej.

Awarii uległy stalowe cięgna sprężające umieszczone w opasce żelbetowej, wykonanej pomiędzy belkami. Zniszczeniu uległa część cięgien w przęśle od strony centrum, pasmo po stronie południowej. Dodatkowo stwierdzono zarysowania poprzecznicy i pęknięcie opaski żelbetowej.

Zlecimy wyspecjalizowanej firmie zewnętrznej przegląd szczegółowy, określający rozmiar awarii i uszkodzeń konstrukcji, który będzie podstawą ekspertyzy wraz programem naprawczym. Nie możemy jednoznacznie podać informacji kiedy nastąpi naprawa i otwarcie obiektu dla ruchu.

Most został oddany do użytku w 1960 roku. Przechodził gruntowny przegląd w 2013 roku – zgodnie z prawem budowlanym musi to następować co 5 lat. Dodatkowo przegląd roczny w listopadzie zeszłego roku oraz 3 miesiące temu oględziny. Nic nie wskazywało na to, że może dojść do tego typu awarii.

Nie wykluczamy, że powodem zaistniałej sytuacji mógł być przeładowany pojazd ciężarowy.

Most będzie częściowo zamknięty dopóki nie będzie pełnej gwarancji, że nie stanowi on niebezpieczeństwa dla kierowców. Prosimy zatem o wybór tras alternatywnych. Pasażerów komunikacji miejskiej informujemy, że ruch w kierunku centrum odbywał się będzie bez zmian. Osoby jeżdżące autobusami linii 56,72,73,93,96 i C uspakajamy, pojazdy będą kierowane objazdami, ale komunikacja do Dąbia nie zostanie przerwana. Zwieszony czasowo zostanie przystanek „Księżnej Anny”.

Charakterystyka mostu

rok budowy obiektu 1957-60, oddany do eksploatacji w kwietniu 1960 r.,

nośność 30 ton , klasa obiektu C

długość całkowita obiektu 204.85 m.,

szerokość 18,3 m,

Remonty

rok 1978 - remont obejmował zabezpieczenie kabli liniowych i poprawę odwodnienia,

rok 1993 - remont dotyczył naprawy izolacji, nawierzchni i urządzeń dylatacyjnych,

rok 1994 - wykonano wzmocnienie obu przyczółków, które były w stanie przed awaryjnym, W poniedziałek po południu wędkarze poinformowali służby o głośnym huku, który dobiegał spod mostu. Na miejsce zdarzenia wezwano Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, ZDiTM, Policję i rzeczoznawcę w zakresie konstrukcji mostowych. Po analizie powstałych uszkodzeń podjęto decyzję o częściowym zamknięciu mostu, gdyż pojawiły się elementy, które budzą wątpliwości fachowców.
 
Rok 1998 - remont obejmował ponownie nawierzchnie i dylatacje,

Lata 2008 - 2010 - remont przęsła środkowego polegający na wymianie dylatacji, części pomostu, remontu łożysk stalowych w przegubach, naprawę i iniekcje rys i pęknięć, naprawę ubytków oraz wykonanie powłok ochronnych. Wykonano również poszerzenie chodników poprzez wydłużenie wsporników chodnikowych o 0.25m.

Zdjęcia Mostu Cłowego okazano specjaliście z zakresu budowy mostów doktorowi inżynierowi Januszowi Hołowatemu z Katedry Dróg i Mostów ZUT. Specjalista uznał, że aktualny stan mostu może budzić obawy. Na fotografiach widać odsłonięte kable co potwierdza skorodowanie osłon i to odpadło. Widać dosłownie gołe kable. To trzeba zabezpieczyć i naprawić. Zmieniła się też lokalizacja przystanków komunikacji miejskiej, najbliższy Mostu Cłowego znajduje się na ulicy Przestrzennej. 

EL

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.138.126.124). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.