ZDiTM przesłał zestawienie, z którego wynika, że 217 czołgów czyli ponad 9700 ton - taki ciężar miały wyburzone element starego Mostu Cłowego. Prace związane z jego remontem idą pełną parą, aby pełną przejezdność osiągnąć w połowie wakacji. W Gdyni powstaje stalowa konstrukcja przęseł. Trwa wytwarzanie 24 segmentów, które będą połączone w Gdyni w dwa o długości 100x14 metrów. To właśnie te kolosy przypłyną do Szczecina w najbliższych tygodniach.
A jak prezentuje się Most Cłowy w liczbach? 822 tony stali zużytej zostanie do wytworzenia elementu nośnego. Ponad 34 tysiące sztuk sworzni zamontowanych będzie do połączenia go z betonem, którego będzie więcej niż zmieściłoby się do basenu olimpijskiego, bo prawie 2400 metrów sześciennych. Do tego 25 ton farby i 360 ton stali zbrojeniowej. W najbliższych dniach rozpoczną się prace remontowe i adaptacyjne przy istniejących filarach. Prowadzone obecnie roboty mają na celu jak najlepsze przygotowanie istniejących podpór przeprawy na przyjęcie przygotowywanej w Gdyni nowej, stalowej konstrukcji nośnej obiektu.
Przyjęty harmonogram robót dla Mostu Cłowego jest mocno napięty, ale na dzień dzisiejszy prace odbywają się zgodnie z harmonogramem, a termin nie jest zagrożony. Most ma być przejezdny na TSR 2017. To kolejny raport z budowy przeprawy, na którą oczekują mieszkańcy. Jej brak odczuwają wszyscy i mamy nadzieję, że już żaden z pseudo fachowców (szczególnie radnych RM), ani razu nie podważy sensu istnienia Mostu Cłowego.
EL