Film biograficzny ukazujący przełomowe lata z życia profesora Zbigniewa Religi jest przyjmowany przez widzów bardzo żywiołowo, a dyskusje na jego temat zapewne jeszcze długo będą obecne w polskich mediach. Nie jest to pełna biografia, choć, jak twierdzą osoby, które znały kardiochirurga prywatnie i zawodowo, ukazuje w pełni zalety i wady charakteru lekarza.
Akcja filmu skupia się wokół pierwszych prób przeszczepu serca, które były możliwe dzięki niezmordowanej energii lekarza. Obserwujemy piętrzące się wokół niego przeszkody, wśród których główną jest upór środowiska lekarskiego. Koledzy po fachu tak bardzo obawiali się naruszenia narodowego sacrum serca, że gotowi byli nadal patrzeć na śmierć pacjentów, których transplantacja mogłaby uratować. To wobec ich uporu młody jeszcze docent Religa musiał wykazać się największym chartem ducha. Niestety, by móc dobrze wykonywać swoją pracę, a w tym przypadku oznaczało to poświęcenie się jej całkowicie, musiał także z wielu ważnych spraw zrezygnować. Największą ofiarą na ołtarzu nauki, oprócz umierających na stole pacjentów, jest jego żona Anna (Magdalena Czerwińska), która (przynajmniej tak ukazuje to film) odsuwa się coraz bardziej w cień męża i jest pozostawiona daleko w tyle. Stresująca praca przyniosła uszczerbek nie tylko na życiu rodzinnym, ale i na zdrowiu kardiochirurga, który by móc być cały czas na nogach, posiłkował się niezliczoną ilością papierosów i hektolitrami mocnej kawy, a po trudnych operacjach szukał rozluźnienia w kieliszku, podobnie jak wielu innych lekarzy w tamtych czasach. Dzięki takiemu niejednoznacznemu obrazowi, widzimy nie tylko wielkiego lekarza, ale także zwykłego człowieka.
Bogowie to popis aktorski Tomasza Kota, ale także wiele wspaniałych ról drugoplanowych. Wśród występujących tu artystów możemy podziwiać m.in. Kingę Preis, Mariana Opanię, Jana Englerta czy Zbigniewa Zamachowskiego.
Więcej recenzji znajdziesz na www.szczere-recenzje.pl
Zobacz zwiastun