Będą szkolić i egzaminować

14.03.2018, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Nowe centrum i nowe zawody, tak ma wyglądać przyszłość szkolnictwa zawodowego w Szczecinie.

Regionalny ośrodek kształcenia zawodowego powstanie w Szczecinie. To istotna inwestycja w rozwój szkolnictwa zawodowego na Pomorzu Zachodnim. Zwiększą część przedsięwzięcia prowadzonego przez Izbę Rzemieślniczą Małej i Średniej Przedsiębiorczości pokryją unijne fundusze Urzędu Marszałkowskiego. Porozumienie, które umożliwi wsparcie projektu podpisali w środę, 14 marca 20918 roku w Szczecinie wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa i prezes organizacji Władysław Jefremienko.

Budowę centrum przyspieszył Regionalny Program Operacyjny, który w bieżącej perspektywie unijnej 2014-2020 pozwala wesprzeć powstanie nowej infrastruktury dydaktycznej, zakup specjalistycznego wyposażenia czy prowadzenie szkoleń praktycznych. Jednym z takich przykładów będzie nowy obiekt Izby Rzemieślniczej Małej i Średniej Przedsiębiorczości, przy którym prace rozpoczną się jeszcze w kwietniu br. W niedalekiej przyszłości do dyspozycji oddanych zostanie w budynku pięć pracowni takich jak: elektryczna (2), energii odnawialnej, budowlano-hydrauliczna, gastronomiczna, jak również salami egzaminacyjno-szkoleniowymi. Ponadto oferować będzie warsztaty zawodowe i certyfikację w ośmiu zawodach: kucharz, barman, cukiernik, piekarz, elektryk, instalator sieci fotowoltaicznych, glazurnik oraz hydraulik.

Nowoczesna baza ma być gotowa do czerwca 2019 roku. Jej koszt to prawie 6 mln zł, z czego Urząd Marszałkowski z eurofunduszy przeznaczy 5 mln zł. Centrum szkoleniowo-egzaminacyjne, które powstanie w siedzibie organizacji przy al. Wojska Polskiego 78 w Szczecinie to jednocześnie odpowiedź na rozwój szkolnictwa zawodowego w regionie i potrzeby zachodniopomorskiego rynku pracy. Przy okazji uatrakcyjni wybór ścieżki edukacyjnej przez przyszłych wykwalifikowanych pracowników różnych branż przemysłowych i gospodarczych.

- O realizację inwestycji staraliśmy się od czterech lat, dlatego cieszy nas pomyślny finał z unijnym wsparciem w tle. Ośrodek, któremu nadać chcemy charakter transgraniczny będzie służył wielu pokoleniom, starającym się w drodze egzaminu o tytuły czeladnicze i rzemieślnicze. To także pierwsza tego typu infrastruktura w Polsce. Budowa powinna ruszyć jeszcze w maju bieżącego roku - tłumaczył prezes szczecińskiej Izby Władysław Jefremienko. Inwestycja wpisuje się w założenia 9 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Infrastruktura publiczna”, działanie 9.8 „Infrastruktura szkolnictwa zawodowego”.

EL

 

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (3.144.104.175). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.