W ten sposób pokazali, że też dbają o Ziemię. – Badamy i monitorujemy na zajęciach ekosystemy najbardziej zagrożone działalnością człowieka – mówi Wioleta Nidostatkiewicz nauczycielka. Wraz z klasą wybrała się nad Jezioro Dąbie by tu, a są to tereny szczególnie ważne dla trwałości i jedności naturalnych biocenoz, dokonać badań. – Regularnie badamy glebę i oczywiście wodę by poznać odpowiedź na pytanie, jak dalece działalność człowieka wpływa niekorzystnie na naszą przyrodę – dodaje Wioleta Nidostatkiewicz.
Wały przeciw powodziowe wzdłuż Jeziora Dąbie zostały w ubiegłym roku poddane renowacji i odbudowie, i ich zadanie jest ochrona miasta przed naporem wody. Chroniąc miasto jednocześnie musimy chronić tę cząstkę przyrody, która nam pozostała (żuk i żabki na zdjęciach).
Tereny wzdłuż brzegów dąbskiego to świetne miejsce do spokojnych spacerów i czynnego wypoczynku na przykład do uprawiania joggingu. Każdy kontakt z łonem natury daje człowiekowi odprężenie i relaks. Dlatego szczerze zachęcamy do korzystania z tej możliwości.
Badania przeprowadzone przez uczniów są elementem tegorocznych obchodów Dni Ziemi. Co roku z tej okazji na terenie ZS nr 2 w Dąbiu był organizowany duży festyn, ale w tym roku z różnych względów odstąpiono od tego pomysłu. Jednak młodzi ekolodzy nie zapomnieli i swoimi badaniami zaznaczyli, że Dni Ziemi nie przeszły bez echa.
EL