Artystycznie i nowatorsko w III Liceum

29.05.2013, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowy

Pomysł na klasę o profilu humanistyczno-artystycznym to coś nowego Szczecinie, choć u nas funkcjonuje już ta klasa od kilku lat – twierdzi pani Monika Sarad, nauczycielka języka polskiego w naszym liceum - ta klasa to szansa dla młodzieży twórczej i kreatywnej, to klasa, która kształci nie tylko humanistów, ale też twórców kultury. My tutaj nie próżnujemy – przygotowujemy spektakle, wystawy, wydajemy gazetki szkolne, tworzymy kabarety, a wszystko to w powiązaniu z programem nauczania klasy humanistycznej. Sprzeciwiamy się nudzie na lekcji, dlatego ciągle eksperymentujemy, a tym samym – mam nadzieję – kształcimy ludzi mądrych, otwartych, ciekawych świata.

Klasa humanistyczno-artystyczna, działająca w III Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie, utworzona została z myślą o osobach pragnących rozwijać swoją wrażliwość artystyczną oraz różnego rodzaju umiejętności, zarówno literackie  jak i plastyczne. Zaangażowani w pracę nauczyciele-poloniści, przekazują posiadaną wiedzę na wiele sposobów, będąc jednocześnie w stanie poświęcić uwagę każdej zainteresowanej osobie – pomóc jej, wskazać odpowiedni kierunek, zachęcić do pracy. Lekcje nie ograniczają się jedynie do interpretowania tekstów i monotonnego układania notatek – rozwijają wyobraźnię poprzez indywidualne bądź grupowe inwencje twórcze, takie jak chociażby ilustrowanie wierszy  bądź odgrywanie krótkich scenek teatralnych, w których każdy członek zespołu może zająć się tym, w czym czuje się najlepiej. Dzięki tego typu aktywności, łatwiej jest przyswoić wiedzę i nawet po długim okresie czasu wrócić do niej na zasadzie skojarzenia z obrazem.
- Pomysł na klasę o profilu humanistyczno-artystycznym to coś nowego Szczecinie, choć u nas funkcjonuje już ta klasa od kilku lat – twierdzi pani Monika Sarad, nauczycielka języka polskiego w naszym liceum - ta klasa to szansa dla młodzieży twórczej i kreatywnej, to klasa, która kształci nie tylko humanistów, ale też twórców kultury. My tutaj nie próżnujemy – przygotowujemy spektakle, wystawy, wydajemy gazetki szkolne, tworzymy kabarety, a wszystko to w powiązaniu z programem nauczania klasy humanistycznej. Sprzeciwiamy się nudzie na lekcji, dlatego ciągle eksperymentujemy, a tym samym – mam nadzieję – kształcimy ludzi mądrych, otwartych, ciekawych świata.
Zapytany o wybór i i specyfikę klasy humanistyczno-artystycznej uczeń Beniamin Bochnacki, tak charakteryzuje swoją pracę w III LO:
-W klasie humanistycznej mam możliwość sprawdzenia się jako aktor czy wokalista. Zarówno muzyka jak i fach aktorski zawsze były mi bliskie i od dawna marzyłem, by móc to w sobie rozwinąć. Inspirowałem się takimi ludźmi jak Robert Downey Jr. czy James Hetfield, spędzając godziny przed lustrem, starałem się ich naśladować. Od momentu wejścia w mury III LO spotkałem w mojej klasie wiele osób, które dążyły do tego samego co ja i chciały pokazać światu część siebie. Wraz z grupą znajomych mieliśmy możliwość założenia grupy kabaretowej, która stara się przy każdej możliwej okazji rozśmieszać belfrów (z różnym skutkiem), a także zorganizować Jasełka oraz wziąć udział w kilku konkursach recytatorskich. Oczywiście to nie wszystko, jest konkurs piosenki angielskiej, czy liczne możliwości odgrywania scenek na lekcjach polskiego. Dużo wychodzimy do kina czy teatrów. Jeżeli jest się ambitnym, to można wykazać się w masie konkursów artystycznych, w których bierze udział nasza szkoła.Jednym słowem – żaden talent w tej klasie się nie zmarnuje.
                Wybór klasy humanistyczno-artystycznej oferuje samorealizację i satysfakcję z możliwości pokazania swoich zdolności oraz jednoczesnego rozwijania zainteresowań. Każdy ma tutaj szansę na zostanie docenionym, niezależnie od tego, czy posiada umiejętności aktorskie, dziennikarskie, plastyczne, czy muzyczne. Wystarczy chęć zaangażowania się w odbywające się z dużą częstotliwością wydarzenia szkolne, podczas których zazwyczaj sami uczniowie ustalają program zabawy. Oprócz tego klasa zapewnia odpowiednie przygotowanie do egzaminu maturalnego z języka polskiego. Poprzez liczne ćwiczenia uczniowie nabierają wprawy w tworzeni własnych tekstów, wykształcają umiejętność pisania w sposób poprawny, a dzięki temu podchodzą do samego testu z mniejszym stresem.        
                                                 Mariola Nowak, uczennica klasy II Bhumanistyczno-artystycznej

Galeria zdjęć

Skomentuj

Znamy Twoje IP (44.222.82.133). Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy.