Pierwsze zajęcia odbyły się tu 5 września 1945 roku, a więc tuż po przejęciu miasta przez polską administrację. Dąbie było wtedy samodzielnym miastem w powiecie gryfińskim. Jeszcze nie we wszystkich oknach były szyby, nie wszędzie udało się w klasach zgromadzić ławki, ale ludzie którzy zjechali na krańce nowej Rzeczypospolitej już posłali dzieci do szkoły. Po kilku latach braku edukacji, silna potrzeba kształcenia kazała iść i uczyć dzieci, których rodzice czasami nie z własnej woli zjechali na Pomorze Zachodnie.
W ciągu 70 lat działalności mury dąbskiej podstawówki opuściło kilka tysięcy absolwentów. Niektóre źródła podają, że było ich ponad sześć tysięcy. W pierwszej połowie lat 60-tych po wybudowaniu nowej podstawówki przy ulicy Bośniackiej, w SP nr 23 nieco się rozluźniło, ale wkrótce przyszedł do szkoły wyż demograficzny lat 50-tych, który ponownie szczelnie zapełnił klasy. – Ta szkoła to taka Alma Mater podstawówek Prawobrzeża – mówi pan Stefan absolwent SP nr 23. Ona jest najstarszą, najszacowniejszą i pierwszą szkołą, i to od niej zaczęła się historia polskiej oświaty na prawym brzegu Szczecina – dodaje pan Stefan.
Uroczystości rozpoczęła koncelebrowana msza święta. W intencji szkoły modlili się księża kanonicy Piotr Superlak (były uczeń tej szkoły) i Kazimierz Piasecki. Po mszy w części oficjalnej uczestniczyli w z-ca prezydenta miasta, przedstawiciele wydziału oświaty i Rady Miasta, poczty sztandarowe szkół i Związku Kombatantów, radni Rady Osiedla Dąbie, dyrekcja i grono pedagogiczne, uczniowie i rodzice. Pani dyrektor Barbara Bachanek – Jóźwiak szczególnie serdecznie witała byłych dyrektorów szkoły i emerytowanych nauczycieli, którzy swą obecnością uświetnili obchody. Po przemówieniach, w części artystycznej zaprezentowały się szkolne zespoły, a następnie zwiedzano szkolne pracownie.
Drugi dzień obchodów zaplanowany na sobotę 26 września, to głównie imprezy sportowe. Ich początek wyznaczono na godzinę 9,00 na szkolnym boisku. Atrakcją będzie mecz piłkarski rozegrany pomiędzy uczniami, a nauczycielami i rodzicami. Szacownej Jubilatce życzymy kolejnych udanych dziesięcioleci. ©
EL