Obowiązkowym egzaminem na poziomie podstawowym jest język polski, angielski i matematyka. Chętni mogą zdawać przedmioty na poziomie rozszerzonym. Do uzyskania świadectwa maturalnego potrzebny jest jeszcze zdany egzamin ustny z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.
A jak do matury przygotowywali się tegoroczni maturzyści?
- Do matur nie przygotowywałam się tuz przed egzaminem. Bazowałam na pracy z całych trzech lat nauki w liceum. W kwietniu rozwiązywałam zadania powtórzeniowe i przypominałam sobie rzeczy, które sprawiały mi wcześniej problemy.- mówi Agnieszka Gajos, absolwentka III LO.
Okazuje się, że najwięcej trudności sprawiał język polski.
- Jeżeli chodzi o część humanistyczną to niestety wymagane jest 90% szczęścia, że przystępujący wstrzeli się w klucz pisany przez grupę łebskich ludzi z tytułami naukowymi. Moim osobistym zdaniem paradoksem jest sytuacja, w której to uczeń proszony jest o interpretację wiersza etc. zaś punktacja egzekwowana jest z interpretacji pewnego pana/pani.- przyznaje Krystien Buczko z Kijewa, tegoroczny maturzysta.
Adam Sobolewski, absolwent III LO twierdzi, że matura jest trudna dla tych, którzy nie potrafią interpretować wierszy i fragmentów tekstu.
- Mam nadzieję że w następnych latach maturzyści nie będą mieli tak ciężkich prac do pisania z języka polskiego - mówi.
Przekazanie do szkół świadectw z wynikami egzaminów maturalnych odbędzie się 28 czerwca 2013 r.