Przed festynem rozpoczną się interesujące warsztaty dla osób w wieku 15-99 lat. Warsztaty o godz. 10.30 „Jak udzielać wywiadów i je prowadzić oraz jak występować przed kamerą” poprowadzi Mariusz Brzostek, a o godz. godz. 11.00 rozpoczną się drugie - Warsztaty dziennikarsko-literackie, które poprowadzi Marcin Wolski. Spotkanie osób zainteresowanych warsztatami o godz. 10.15, przy Pomniku Niepodległości. Warsztaty prowadzone będą w Auli Szkoły Podstawowej nr 37. Uczestnicy warsztatów dziennikarskich wezmą udział w konkursie.
Lista zgłoszeń wystawców, firm, organizacji pozarządowych rośnie i zapowiada się największy Festyn Osiedlowy na Prawobrzeżu!
Podczas Festynu poza rozrywką, zabawą i biesiadą zajmiemy się sprawami ważnymi dla naszego osiedla. Zbierane będą propozycje Mieszkańców dotyczące zadań inwestycyjnych na Osiedlu Słoneczne, np. remonty i zmiany. Inwestycje dotyczyć mogą jedynie terenów „miejskich” a nie „spółdzielczych”. Przekazane zostaną informacje na temat projektu Amfiteatru przy Rubinowym Stawie zgłoszonego już w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2016.
Zbierane będą również podpisy pod wnioskiem o przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie planu likwidacji bibliotek osiedlowych i utworzenia Medioteki przy ul. Handlowej oraz sprzeciwienia się budowie kolejnego hipermarketu przy ul. Handlowej.
Hipermarketów już nie potrzebujemy! Potrzebna jest Medioteka jako miejsce innowacyjne, będące połączeniem biblioteki i domu kultury, pełniącej rolę centrum spotkań lokalnej społeczności. Lewobrzeże otrzymało nową Filharmonię – Prawobrzeże czeka na nowoczesną Mediotekę.
Wstępnie zaplanowaliśmy zbieranie w trakcie Festynu podpisów pod projektem Inicjatywy uchwałodawczej dotyczącej zobowiązania Gminy Miasto Szczecin do przeprowadzania konsultacji społecznych z Mieszkańcami i Radami Osiedli w procesie sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. W tej sprawie mamy jednak niekorzystną opinię Radcy Prawnego Mateusza Wagemanna, który m.in. wskazuje, że nie ma aktualnie podstawy prawnej do nałożenia na prezydenta miasta obowiązku przeprowadzania konsultacji społecznych w konkretnej sprawie, jak też regulamin konsultacji uchwalony przez Radę Miasta Szczecin nie wymienia żadnego przypadku, w którym prezydent byłby zobowiązany do przeprowadzania konsultacji. Natomiast obywatelską inicjatywę uchwałodawczą można łatwo zablokować, albowiem wystarczy, że prawnik z Urzędu Miasta zaopiniuje negatywnie projekt uchwały i wówczas projekt taki nigdy nie trafi na sesję Rady Miasta.
Pozostaje nam tylko czekać aż Sejm przyjmie ustawę o zagospodarowaniu przestrzennym, w projekcie której takie zobowiązanie się znajduje.
Marek Chabior, Przewodniczący Rady Osiedla Słoneczne
Informacje organizacyjne i zgłoszenia na Warsztaty: marek.chabior2@gmail.com