21. Międzynarodowe Targi Budowlane na MTS
20.03.2012, Szczecin. Prawobrzeże - dwutygodnik informacyjno-reklamowyOd 16 do 18 marca ponad dwieście firm budowlanych oraz związanych z tworzeniem energii konwencjonalnej i odnawialnej wzięło udział w 21 Międzynarodowych Targach Budowlanych i 16 Targach Budownictwa Pasywnego i Energooszczędnego. Z imprezy mogły skorzystać wielkie firmy budowlane, oraz ludzie którzy w najbliższym czasie chcą wyremontować mieszkanie.
Targi BUD-GRYF SZCZECIN i ENERGIA rocznie gromadzą ponad 220 firm związanych z branżą budowlaną i energetyczną, zarówno z Polski jak i z zagranicy. Od lat są największym wydarzeniem gospodarczym na Pomorzu Zachodnim, chętnie i licznie odwiedzanym przez branżowców, architektów, deweloperów, a także indywidualnych inwestorów. Podczas targów prezentowane są nowe technologie, materiały i rozwiązania budowlane oraz technologie pozyskiwania i wykorzystywania energii elektrycznej oraz cieplnej ze źródeł odnawialnych i konwencjonalnych, możliwości finansowania, sposoby magazynowania i oszczędzania energii. Dla wielu jest to miejsce zawierania kontaktów biznesowych, dających początek nowym projektom i inwestycjom. W trakcie targów, wspólnie z ośrodkiem Enterprise Europe Network przy Zachodniopomorskim Stowarzyszeniu Rozwoju Gospodarczego – SCP, organizowane są umawiane spotkania biznesowe (międzynarodowa giełda kooperacyjna), umożliwiające uczestnikom pozyskanie nowych kontrahentów i kooperantów. W 2011 roku w spotkaniach uczestniczyło 70 firm, odbywając łącznie 180 rozmów. Była to największa giełda kooperacyjna branży budowlanej i energetycznej, jaka do tej pory została zorganizowana na Pomorzu Zachodnim.
21. edycja targów BUD-GRYF SZCZECIN oraz 16. edycja targów ENERGIA to kontynuacja promocji budownictwa energooszczędnego i pasywnego. W hali głównej Międzynarodowych Targów Szczecińskich ponownie zbudowany został fragment domu. Taka prezentacja ma na celu przybliżenie uczestnikom targów idei budownictwa energooszczędnego i pokazanie inwestorom, z jakich materiałów korzystać, aby dom spełniał wymogi budynku niskoenergetycznego, a koszt jego utrzymania był znacznie niższy niż domów budowanych w standardowych technologiach. Przy przekroju domu niskoenergetycznego powstanie „Loża ekspertów”, w której przedstawiciele firm uczestniczących w projekcie przez wszystkie dni targowe będą przedstawiali poszczególne materiały i technologie.
Akademia Murowania dla uczniów oraz szkolenia dla nauczycieli
W piątek 16 marca 2012 roku podczas prowadzona była Akademia Murowania SILKA YTONG. Jest to autorski program firmy Xella Polska, który ma na celu edukację uczniów szkół zawodowych i techników w zakresie nowoczesnych technologii budowlanych.
Tego samego dnia odbyło się seminarium „Inwestuj w wiedzę. Szkolenia dla nauczycieli zawodu”, organizowane przez wydawcę miesięcznika DACHY. Udział w seminarium dla nauczycieli zawodu byŁ bezpłatny miał charakter zarówno teoretyczny jak i praktyczny. Na modelowym dachu przedstawiono możliwe najlepsze rozwiązania w zakresie pokryć oraz wentylacji.
Konkursy dla wystawców i zwiedzających
Tradycyjnie podczas targów odbędą się dwa konkursy dla wystawców: konkurs Wyróżniony Wyrób, którego laureaci uhonorowani zostają medalami „Wyróżniony Wyrób” Międzynarodowych Targów Szczecińskich i dyplomami wyróżnienia, oraz konkurs o Godło Złoty Kask organizowany przez Polską Izbę Przemysłowo - Handlową Budownictwa. Nowością Targów był konkurs na najciekawszą aranżację stoiska – zwycięskie stoisko wyłoniono głosami zwiedzających targi.
Patroni honorowi targów:
Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej
Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego
Wojewoda Zachodniopomorski
Prezydent Miasta Szczecin
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki
Rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego
Tekst Marta Tarka MTS
Foto Andrzej Wiśniewski